piątek, 21 kwietnia 2023

Pielgrzymka papieża Franciszka do Sudanu Południowego.

 

Lodonga, 21 kwietnia 2023r.

Cieszę się, że mogę z Wami podzielić się spostrzeżeniami z pielgrzymki Papieża Franciszka do Sudanu Płd. To nie była tylko pielgrzymka Papieża, ale też i nasza tzn. werbistów. Wynika to z tego, że jesteśmy z uchodźcami z Sudanu Płd. w Ugandzie , w obozie Bidibidi. Mieliśmy możliwość spotkania się z Papieżem w katedrze razem z osobami konsekrowanymi, kapłanami oraz biskupami z Sudanu, Sudanu Płd, Konga i Etiiopii. Kolejnym miejscem spotkania było mauzoleum dr. Garanga, gdzie miejsce przypomina trochę plac defilad połączony ze stadionem. Tu już było spotkanie ekumeniczne razem z arcybiskupem Cantenbury i z moderatorem ze Szkocji. Były wspólne modlitwy, pieśni, czytanie Słowa Bożego … ale też zdecydowanie więcej ludziJ.


Problemem było tylko to , iż na miejsce spotkania trzeba było dotrzeć kilka godzin przed Papieżem, a miejsce było całkowicie otwarte i mocno nasłonecznione …. Co między 12-15.00, w oczekiwaniu na Papieża przy 40 stopniach nie było całkiem miłym przeżyciem … ale co pielgrzymka to pielgrzymka! Kolejny dzień miał być nieco lepszy, bo msza święta w tym samym miejscu miała zacząć się o 9.00 rano, ale … aby dotrzeć na miejsce w odpowiednim czasie, a dodatkowo zachować czas na kontrolę, trzeba było wyruszyć o godzinie 3 rano! …. Ale co można powiedzieć pielgrzymka! Co ciekawe z nami byli kapłani i siostry z Kongo. Pomimo, że Papież parę dni wcześniej wizytował Kongo, im było łatwiej dotrzeć do pobliskiego Sudanu Południowego niż dalekiej Kinszasy. Z pogranicznych terenów Konga jest znacznie łatwiej dotrzeć do Sudanu Płd. taki jest paradoks wojen w ościennych krajach, a przede wszystkim zaniedbanych dróg … lub dróg, które istnieją tylko na papierze.


Najważniejszym przesłaniem Papieża Franciszka było to, że dotarł do Sudanu Płd. i to w jedności z przedstawicielami kościoła anglikańskiego. Informacje o wizycie Papieża pojawiały się od dłuższego czasu. Pierwsza taka wiadomość docierała na początku Roku Miłosierdzia, gdy w przededniu rozpoczęcia tego roku łaski, udał się z pielgrzymką do sąsiedniej  Ugandy i Republiki Środkowo Afrykańskiej pod koniec 2015r.. Następnie, gdy wizytował Egipt w 2018r. Ostatecznie miał przybyć na pewno w lipcu 2022r., ale z powodu problemów zdrowotnych znów nie dotarł. Wkradło się więc powątpiewanie, co z tą pielgrzymką Papieża, aż wreszcie w lutym 2023r. doszło do tej wizyty!


Papież Franciszek przyjechał z przesłaniem ewangelicznym miłości, wiary, nadziei i z możliwością przebaczenia, pojednania w Jezusie i przez Jezusa. Gdy politycy zawodzą, gdy rozprzestrzenia się nepotyzm, łapówkarstwo i trybalizm  nie ma innej drogi jak przez jedność i Jezusa. Ten kto tylko dba o siebie i okrada swój kraj i innych z dobrodziejstw surowców takich jak ropa naftowa nie może być dzieckiem Boga. Ten który jednoczy i wykorzystuje wspólne zasoby, talenty ten jest tym dzieckiem, dzieckiem Boga.


Wojna, nienawiść, dzielenie, dbanie tylko o własne plemię i nie poszanowanie innych, to nie wychodzi od Boga. Gdy nienawidzisz i  dzielisz, to nie możesz być dzieckiem Boga. Papież zaapelował o godność kobiety, pomimo traumy, gwałtów, to kobieta scala rodzinę, to kobieta niesie nadzieję przebaczenia i pojednania. To kobieta jest symbolem Sudanu Płd., a dzieci i młodzież przyszłością tego najmłodszego państwa.


Sudan Płd. powstał w 2011 roku, ale już w grudniu  2013r. rozpoczęła się pełzająca wojna domowa. Jej nasilenie nastąpiło w lipcu 2016r., gdzie wielu Sudańczyków Południowych uciekło przed wojną do sąsiednich krajów. Ponad 1,1 mln uciekło do Ugandy, a pozostałe nawet 2 mln do Kongo, Sudanu, Kenii, Etiopii. Około 3 mln uciekło w inne rejony Sudanu Płd z powodu toczącej się wojny. Część schroniła się też w obozach na terenie stolicy Dżuby, Bor, Malakal. Ta tragedia dotknęła nas też werbistów i naszą parafię w Lainya (60km od Yei i 100km od Dżuby), gdzie z miasteczka około 20 tys. po trzytygodniowym obstrzale pozostało około 200 ludzi. Większość przekroczyła granicę z Ugandą, gdzie powstał największy obóz dla uchodźców w Afryce Bidibidi liczący 300,000 osób. Od 2017r. jesteśmy z nimi, a obecnie jest tam o. Wojciech Pawłowski , o. Romy z Indonezji, br. Beranard z Kenii i ja …. Ale co to jest na 300,000 ludzi i 30 stacji misyjnych. Na szczęście są z nami Siostry Służebnice Ducha Świętego. Jest ich 5, w tym Sr. Francesca Lucyna Ratajczak. Nie ma jak to Rodzina ArnoldowJ


 

Pielgrzymka Papieża Franciszka zakończyła się po kilku dniach, a nasza wciąż trwała. Udaliśmy się drogą ze stolicy do naszej diecezji Yei.  160 km poruszania się drogą zajęło nam cały dzień. Drogi są wciąż niebezpieczne, a jechaliśmy w konwoju z kilkoma samochodami i autobusem z Kongo. Kilka dni przed przyjazdem Papieża doszło do zabójstwa 27 osób w rejonie Kajo Kejy na terenie naszej diecezji Yei. Było to spowodowane jak w wielu przypadkach konfliktem pomiędzy plemionami, które przemieszczają się  z krowami poszukując nowych miejsc wypasu, a miejscowymi rolnikami, których uprawy są niszczone.  Stając w obronie swojej ziemi zabili kilka krów, a w odwecie zginęło 27 osób. My na szczęście bez problemu dotarliśmy do miejsca docelowego. Po drodze widzieliśmy jednak krowy i …. uzbrojonych w karabiny „pasterzy”. W tym czasie przypominała się nam śmierć siostry Weroniki, której grób odwiedziliśmy w pobliskim Lutaya oraz nasze spalone chatki.

Po drodze odwiedziliśmy naszą kaplicę św. Arnolda Janssena w Longwilli i św. Rodziny w Lainya. Jeszcze po naszej stronie w Ugandzie, w obozie Bidibid jest wiele uchodźców, ale znalazła się mała grupka, która pozostała w Longwili i Lainya. Dzieci z kaplicy św. Arnolda przedstawiły jeden napis krzyczący do nas „urodziliśmy się w czasie wojny, żyjemy w czasie wojny, umieramy w czasie wojny …. Pokój, pokój, pokój.”


To przesłanie przekazaliśmy również Papieżowi Franciszkowi, wręczając mu 30 różańcy misyjnych zrobionych przez nasze dzieci misyjne w Bidibidi. Mamy ich zrzeszonych ponad 1500 w 30 kaplicach. Udało mi się jej przekazać przez Biskupa Alexa Lodionga, biskupa diecezji Yei. Mówił, że Papież się ucieszył, a co najważniejsze będzie się modlił, tak jak i my modlimy się na tych różańcach za wszystkie kontynenty … w tym Europę, Polskę i Ukrainę,… Sudan Płd i naszą Lainyę, Longwili, Yei i wiele innych miejsc. Mamy nadzieję, że również nasi współbracia werbiści razem z nami i Papieżem, będziemy się łączyć we wspólnej tak prostej, a jakże bogatej modlitwie różańcowej prosząc o Boży pokój w naszych sercach … Pokój, pokój, pokój!

Niech żyje Trójjedyny Bóg w sercach naszych

I w sercach wszystkich ludzi,

o. Andrzej Dzida, SVD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz