środa, 13 kwietnia 2016

1050 rocznica Chrztu Polski

Lainya, 13 kwietnia 2016r.

W tym tygodniu obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski. Moje pierwsze lata spędziłem na Śródce w parafii Archikatedralnej. W tym miejscu gdzie się wszystko zaczęło, gdzie biskup Jordan przybył prawdopodobnie nie z Magdeburga, ale Zadaru, gdzie Dobrawa i jej małżeństwo z Mieszkiem I wpłynęło na dalsze losy i rozwój Polski. Wydaje się, że Dobrawa ma znaczące miejsce w naszej historii, w początku rozpoznawania tożsamości Polski z dziedzictwem chrześcijaństwa. Jest to punkt przełomowy w naszych dziejach, podobnie jak historia królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły dla Litwy. Niesamowite jak małżeństwo Dobrawy i Mieszka, kontynuowanie przez syna Bolesława Chrobrego wpłynęło na scalanie państwa, a potem królestwa. To jednoczenie wychodziło poza granice z ideą w pewnym sensie jednoczenia Europy przez cesarza Ottona .. i zjazdu gnieźnieńskiego. Tradycja związana z św. Maurycym i jego służbie  i wierności aż do męczeństwa raczej jedynemu Bogu niż ludziom czy bożkom, naradza się na nowych terenach Polski z tradycją św. Wojciecha i jego misji (a raczej misji Jezusa).
o. Wojtek przygotowuje wosk do formowania Paschału na Wielkanoc

Poznań, Gniezno, Lednica tu należy szukać naszych początków. Gdy wchodzisz do Poznańskiej Katedry i na chwilę się zatrzymasz … jak pielgrzym odkrywający swoje dziedzictwo, swoją tożsamość, swoje początki i popatrzysz na złotą kaplicę, przenikniesz dawną obecność księcia Mieszka I i kolejnych królów z rodu Piastów pochowanych w tym niesamowitym miejscu, powiesz za Janem Pawłem II tu jest kolebka polskiej państwowości, tu jest kolebka piastów.
W tym również miejscu prawdopodobnie otrzymał chrzest Mieszko I ze swoim dworem i najbliższymi, a zbiorowy chrzest mógł odbyć się w okolicach Lednicy. Niesamowite, że w tej samej parafii Archikatedralnej i ja zostałem ochrzczony. W tych dniach łączę się z Polską, z Poznaniem i moją rodziną. Dzisiaj mój brat Przemysław (na drugie Wojciech) obchodzi imieniny. Niełatwa historia Polski była kontynuowana przez Przemysła II (i stąd gród Przemysława), który próbował na nowo zjednoczyć Polskę, a co mu się nie udało (po zamachu Branderburczyków) zostało dokończone przez Władysława Łokietka.
Nalewanie wosku do formy do Paschału ... zrobionej z 3 puszek po dżemie:)

Dzisiaj będąc w Sudanie Płd., w państwie które powstało niecałe 5 lat temu zadaje sobie pytanie;
na ile chrześcijaństwo może zmienić ten kraj? I na ile życie lokalnych ludzi jest przeniknięte wartościami Ewangelii? … kiedy zazna pokoju i ludzie przestaną walczyć między sobą?
Sądzę, że podobne pytania możemy sobie zadać w Polsce, może zmieniając dwa pierwsze pytanie „na ile chrześcijaństwo zmieniło nasz kraj? Na ile staram się zmienić siebie … (a może i kraj) będąc chrześcijaninem i Polakiem?
Od sierpnia w Sudanie Płd. czekamy na pełny przyjazd opozycji i realizację porozumień pokojowych. Wczoraj jednak, gdy część opozycji wróciła i była serdecznie witana, została pobita przez siły rządowe i 16 osób trafiło do więzienia. Chyba nie o taką „gościnność” nam chodzi i w nie taki sposób można osiągnąć pokój. Do naszego miasteczka Lainya i w okolice przybyła duża grupa nowych żołnierzy, którzy mają nam podobno zapewnić większe bezpieczeństwo … tylko jeszcze nie wiemy przed czym. Faktem jest, iż żołnierze nie otrzymują regularnego żołdu … tak więc parę dni temu przyszli zrywać mango z naszego terenu. Mówiłem im, że tym razem mogą wziąć mango (bo byli głodni), ale następnym razem aby nie przychodzili z karabinami po mango … ale zrywali je z okolic kościoła (kolejne dwa drzewa) a nie naszej misji.
i już gotowa świeca Paschalna ... jak widać zrobiona w Sudanie Płd.
 (opaska) zrobiona rękoma o. Wojtka ... made in South Sudan by Fr. Wojtek)

Oczywiście, sytuacja z mango jest obrazowa, a problemem jest obecność nie do końca zdyscyplinowanych żołnierzy, bez pieniędzy z żołdu, szukających jedzenia … i innych rzeczy w mieście, niestety bez regularnego zajęcia.
W tym znaczącym dla nas czasie odnowienia, w 1050 rocznicę chrztu, odkrywajmy na nowo naszą tożsamość w Jezusie.
W modlitwie za Polskę i Sudan Płd.,

o. Andrzej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz